PHP Kitap Önerisi

Bu makalede sizlere PHP kitap önerisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. Kitap önerisinde bulunmadan önce bir PHP programlama dilini anlatan kitapta nelerin bulunması gerektiğini inceleyelim.

1 – Konu Dağılımı

Konu dağılımı ve içeriği her programlama kitabı için oldukça önemlidir. Çünkü içerisinde yer alan konu dağılımı, olabildiğinde kademe kademe olmalıdır. Örneğin, bir yazının ekrana nasıl yazdırıldığını göstermeden, SQL işlemlerinin gösterilmesi oldukça saçma olacaktır. Yada POST ve GET metotları incelenmeden FORM işlemlerinin gösterilmesi bazı konuların havada kalmasına yol açacaktır. Konu dağılımı Her Yönüyle PHP kitabında kademe kademe anlatılmış durumdadır.

2 – Örnek ve Uygulamalar

PHP Kitap önerisinde en önemli konularından birisi de örnek ve uygulama bolluğudur. Konu sonrasında yer alan örnekler ne çok basit nede kafa yakacak derecede olmalıdır. İlk olarak konuya ilişkin basit bir örnek gösterilir sonrasındaysa bu konu, yazılım hayatının nerelerinde nasıl karşısına çıkacağı örnekler ile belirtilmelidir. Belirli konu kümeleri sonrasında da öğrenilen tüm bilgiler kullanılarak uygulamalar gerçekleştirilmelidir. Böylelikle PHP Programlama dili daha anlaşılır olacaktır.

3 – Kitapta Kullanılan Hitap

Kitapta kullanılan hitap, 1. ve 2. maddede yer alan konular kadar önemlidir. Çünkü kitap içerisinde kullanılan cümleler sıkıcı ve ilgi geçici olduğunda ne konu dağılımı nede örnek ve uygulamaların bir faydası olacaktır.  Ağır ansiklopedik bir dilinin olması da öğrenim durumunu biraz aşağıya çekebilir. Kitapta kullanılan dili “Kitap sizinle konuşmalı” olarak tanımlayabiliriz. Eğer kitap sizinle konuşmuyorsa, tek taraflı iletişimde pek fayda sağlamayacaktır.

4 – Fiyat

En pahalı kitap her zaman için en iyisi değildir. PHP kitap önerisi için bulunacağım kitap tabi ki de kendi kitabım olacak ve fiyatının da indirimlerle birlikte alınabilecek seviyeye geldiğini belirtmek isterim. Benim yazmış olduğum Her yönüyle PHP kitabı, etiket fiyatı her ne kadar 55₺ olsa da, indirimlerle birlikte 35₺ civarına gelmektedir. Bu fiyata alabileceğiniz en iyi kitabında bu olduğunu söyleyebilirim. Yineleyecek olursam, daha fazla ücret vermeniz, daha kaliteli bir kitaba sahip olmanızı sağlamayacaktır. Bu kitapta PHP Programlama diline ait tüm bilgilere sahip olabilirsiniz.

Bazı kriterler doğrultusunda PHP kitap önerisinde bulunmaya çalıştım. Kendi kitabımı yazarken de bir çok kitabı alıp araştırmalarda bulundum. Piyasadaki en iyi PHP kitabını hazırlamak için tabiri yerindeyse geceli gündüzlü çalıştım. Her Yönüyle PHP kitabını alacak olan kişilere faydalı olabileceğini düşünüyorum.

Her Yönüyle PHP kitabını satın almak isterseniz, SATIN ALMA sayfasını inceleyebilirsiniz. Kitap hakkında soru ve yardımlarınız içinde benimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan PHP Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizde her yönüyle php, php ve php kitabı hakkında bilgiler verilmektedir.