PHP Nasıl Öğrenilir?

her yönüyle php kitabı

ibrahim Çevrük'ün Kaleminden

php nasıl öğrenilir?

konu düzenli

PHP Programlama dilini öğrenebilmek için konuların özenle sıralandığı kaynaklar kullanılmalıdır. Her bir konu diğer bilgilerin üstüne konulacak şekilde yer almalıdır.

pratik yapma

Bölüm sonlarında öğrenilen tüm bilgiler için genel bir tekrar yapılmalıdır. Özellikle konularda anlatılan uygulamalar dışında hayal gücünüze göre örnekler geliştirilmelidir.

kontrol

Bölüm sonlarında hangi konuların anlaşıldığı, hangi konuların anlaşılmadığı kontrol edilmelidir. Mutlaka gözden kaçan yada tam olarak anlaşılmayan konular olacaktır. Bu eksikler not alınarak giderilmelidir.

örnek uygulama

Öğrenilen her yeni bilgide mutlaka örnek uygulamalar geliştirilmelidir. Aynı zamanda hazırlanan örnekler incelenerek kavrama yeteneğiniz arttırılmalıdır.

düzenli çalışma

PHP Programlama dilini öğrenmek için ilk etapta düzenli çalışma yapmak gerekmektedir. Bilgiler taze ve heyecan tavanda iken ara verilmeden devam edilmelidir.

tecrübe

PHP dilini öğrenmek için tecrübeli kişilerin bilgilerinden yararlanmak gerekir. Ezber yada pratikle öğrenilen dil, tecrübeyle harmanlanarak daha uzun adımlar atmanızı sağlayacaktır.

kitaptan php öğrenilir mi?

PHP Programlama dili öğrenmek için illa bir kursa gitmeye yada görsel eğitim videoları izlemeye gerek yoktur. Her dilde olduğu gibi kitap üzerinde de PHP dilini öğrenebilirsiniz. Kurs’un süresi bittiğinde elinizde bir kaynağın kalmaması, ilerleyen dönemler için büyük bir boşluk bırakacaktır. Görsel eğitim setinde ise anlatıcının üslubunun size uymaması yada yanıltıcı bilgiler sunuyor olması PHP Programlama dilini öğrenmenizi zorlaştıracaktır.

Fakat kitap üzerinden bir dili öğrenmek istediğinizde, ilk olarak her zaman için elinizin altında bulunan bir kaynak olacaktır. Kaynakta yer alan bilgileri kendinize uyarlayarak daha hızlı öğrenim sağlayabilirsiniz. Tabi bunun içinde doğru kitaba sahip olmak gerekmektedir.

PHP kitabı satın almak istediğinizde bakmanız gereken ilk şey güncelliği ve konu dağılımı olmalıdır. Konular bir merdivenden çıkarcasına her adımda üstüne koyarak gitmelidir. Bir basamak iki adım sonrasında yer alıyorsa öğrenim aşamasında boşluklara yol açacaktır. Buda öğrenim aşamasını zora sokacak hatta PHP dilini öğrenme konusunda soğukluk yaşayabilirsiniz.

PHP dilinde yer alan tüm kitapları inceleyip, eksiklerini bulduktan sonra kendime ait bir PHP kitabının yazılması için kolları sıvamıştım. Uzun bir araştırma ve PHP dilini en iyi öğretecek kompozisyonu kurduktan sonra “Her Yönüyle PHP” kitabını çıkartmış oldum. En ufak bir kuşku duymadan kitabı baştan sona doğru ilerleyip çalışmanız durumunda en az ORTA SEVİYE PHP bilgisine sahip olmuş olacaksınız. Daha sonrasında ise kitap üzerinde yer alan örnekleri ve uygulamaları geliştirerek kendinize yol ve hedef çizebilirsiniz.

en etkili php nasıl öğrenilir?

En etkili PHP öğrenme yöntemi bol bol pratik yapmaktan geçmektedir. PHP Programlama dilinde, tecrübe edindikçe kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu bağlamda Her Yönüyle PHP kitabında yer alan örnek ve uygulamaları tekrar ettikten sonra kendi ihtiyaçlarını ve hayal gücünüz doğrultusunda örnek ve uygulamaları da kodlayarak PHP dilini en etkili şekilde öğrenebilirsiniz. Ayrıca kitapta yer alan aktivasyon konudu kullanarak, kitap için özel hazırlanmış olan görsel eğitim videolarından yararlanabilirsiniz.

hangi editör kullanılmalıdır?

PHP Programlama dili için kullanılan bir çok Editör bulunmaktadır. Bu editörler genel olarak aynı işlemi gerçekleştiriyor. Zaten PHP dili de yazıp test etmek üzerine kurulu olduğu için büyük ve ücretli bir editöre sahip olmak oldukça gereksizdir.

Her Yönüyle PHP kitabının içerisinde editör kurulumu ve tavsiyesinden bahsetmedim. Bunun nedeni de, her yiğidin farklı yoğurt yiyişi vardır cümlesindeki anlamda gizlidir. Kendinizi en rahat hissedeceğiniz editörü kullanmanız en sağlıklısı olacaktır. Çünkü benim kullandığım editör ile sizin tercih edeceğiniz editör arasında bir fark olmayacaktır. O yüzden kendi araştırmalarınız doğrultusunda bir editör bulmanız IKEA etkisi uyandıracak ve PHP Programlama dilini severek öğrenme moduna geçmiş olacaksınız. Başlıca editörlere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz. BEnim önerim Visual Studio Code’dir.

kitabın ömrü ne kadar?

Bu konu PHP Programlama dili kitapları için çok önemli olan bir konu değildir. Alt yapısı ve mantığı değişmediği sürece tüm versiyonlar için “Her Yönüyle PHP” kitabını satın alabilirsiniz. PHP dilinin ve mantığının yıllarca değişmemesi, yeniliklerin adaptasyonunun çok kolay olması dil öğrenimin de kitabın önemini arttırmaktadır.